DOLAR 32,2030
EURO 35,0343
ALTIN 2.505,15
BIST 10.740,37
DOLAR 32,2030 -0.01%
EURO 35,0343 0.05%
ALTIN 2.505,150,19
BIST 10.740,370,91%
BITCOIN 2151699-0,22%
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
ULUSLAR ARASI FİKRİ MÜLKİYET HUKUKUNDA GÜNCEL GELİŞMELER

ULUSLAR ARASI FİKRİ MÜLKİYET HUKUKUNDA GÜNCEL GELİŞMELER

7 Mayıs 2024 11:14
ULUSLAR ARASI FİKRİ MÜLKİYET HUKUKUNDA GÜNCEL GELİŞMELER
0

BEĞENDİM

TEKNOLOJİNİN GELİŞMESİ İLE BİRLİKTE TÜM DÜNYADA DAHA FAZLA İLGİ ODAĞI OLAN FİKRİ MÜLKİYET ALANINDAKİ AKADEMİSYENLERİ BULUŞTURAN “ULUSLAR ARASI FİKRİ MÜLKİYET HUKUKUNDA GÜNCEL GELİŞMELER SEMPOZYUMU” BALIKESİR ÜNİVERSİTESİNDE İKİNCİ KEZ GERÇEKLEŞTİ.

Hak ihlallerinin önlenmesine yönelik telif alanında ve marka patent, tasarım coğrafi işaretler gibi sınai mülkiyet alanında fikri hakların korunmasına ilişkin bildirilerin sunulduğu sempozyum 2 farklı yabancı üniversitenin katılımı, 100 ü geçkin Akademisyen ve 350 kadar hukukçu ve katılımcı ile Balıkesir üniversitesi Çağışlar kampüsünde gerçekleştirildi.

Ülkemizin coğrafi işaretli gıda ürünleri, patentler, markalar, tasarımlar ve faydalı modellerin korunmasına ilişkin tebliğler, dijital eserlerden, yapay zeka ürünlerine, bilgisayar programlarından veri tabanlarına kadar birçok fikri ürünün korunması ve güncel sorunların masaya yatırıldığı bu sempozyum, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Yücel Oğurlu, tarafından ikinci kez Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün desteği ile gerçekleştirildi.

Sempozyuma katılanlar arasında Yargıtay Onursal Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit , Balıkesir ili Valisi İsmail Ustaoğlu , Türk Patent Marka kurumu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Zeki Durak , Doğuş Üniversitesi Ticaret Kürsüsünden Fikri Mülkiyet alanında Doç Dr Canan Küçükali gibi uzman isimler yer aldı.

Uluslararası International Vision University ve Kazakistan’dan International Eurasian University sempozyuma yurt dışı katılım sağlayan üniversiteler idi.

Ülkemizin fikri hakların tescili ve korunması konularında eksiklikleri, coğrafi işaretlerin tescilinde geç kalındığı ve yeni yeni bunların tescilinin öneminin fark edildiği bu alan Sempozyumda detaylı bir şekilde irdelendi.

Türk Halkının en çok merak ettiği konulardan birisi olan baklava ve dönerin ülkemizce patentinin alınıp alınamadığı sorusu idi.

Hukukçuların bu ve benzer konularda tavrı ve cevapları ise oldukça netti.

Tescili ülkemizce alınmamış coğrafi işaretler ve geleneksel ürün adlarının Ülkemiz adına tescili alınana kadar Türk hukukçularının mücadelesi devam edecek.

Milyarlarca doları bulan marka patent, tasarım tescilleri ile fikri ve mülkiyet haklarının korunması sağlanarak milli gelirlerimize her yıl büyük katkı sağlanacaktır.

Baklava, döner, cacık, kadayıf gibi ürünlerin tescili kadar eser ve bağlantılı hakların korunması ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Düzenlenen bu Sempozyum ile bu güne kadar bir çok ülkede olduğu gibi Ülkemizde de Fikri ve Sınai mülkiyet hakları konusunda atılan adımlara ön ayak olunmuştur. Fikri mülkiyet korumasında bilinçlendirme çalışmaları ülke genelinde vatandaşa da indirgenmeye ve duyurulmaya devam edecektir.

Balıkesir üniversitesi Rektörü Sayın Yücel Oğurlu ise dünyada bu konularda ülke gelirlerini bile etkileyen bu kadar önemli bir konuda dünya genelinden 100 akademisyen ve 350 hukukçuyu buluşturan bu sempozyumun istedikleri etkiyi yaptığını dile getirerek. Fikri ve mülkiyet haklarının korunması konusunda dünyada en hızlı ilerleyen ülkeler arasında olma başarısını yakalamaktan dolayı da çok mutlu olduklarını dile getirdi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.