DOLAR 31,0066 0.31%
EURO 33,5582 0.32%
ALTIN 2.023,590,59
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 1581579-3,10%
İstanbul

AÇIK

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ T.C.M.B. BAŞKANI HAFİZE GAYE ERKAN İLE BİR ARAYA GELDİ

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ T.C.M.B. BAŞKANI HAFİZE GAYE ERKAN İLE BİR ARAYA GELDİ

18 Aralık 2023 13:25
TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ T.C.M.B. BAŞKANI HAFİZE GAYE ERKAN İLE BİR ARAYA GELDİ
0

BEĞENDİM

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan – TİM Başkanı Mustafa Gültepe

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan, TİM Başkanı Mustafa Gültepe’nin ev sahipliğinde Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı ve TİM Yönetim Kurulu üyesi Burak Yakın ve Tim Sektörler Konseyi ile bir araya geldi.

TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilen toplantı kapsamında, ihracatçıların talep ve beklentileri, TCMB’nin 2024 hedefleri ve reel sektör için atılacak adımları istişare edildi.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan,  “Fiyat istikrarı yoluyla öngörülebilirliğin artması, sizlerin bu potansiyeli gerçekleştirmesinin en güçlü destekçisi olacaktır. 2024’ün ikinci yarısında başlayacak dezenflasyon döneminden önceki geçiş sürecinde talepte dengelenme yaşanırken, doğru politika tasarımlarıyla, üretimin sürekliliğinin sağlanmasına katkı vermeyi sürdüreceğiz. Türk lirasına geçiş zamanı gelmiştir. Bunun en doğrudan yansımalarını mevduat gelişmelerinde görüyoruz.

Mayıs ayı sonunda durma noktasına gelen kredi akışı karşısında hızla harekete geçerek piyasa mekanizmasının yeniden tesisini sağladık. Bireysel kredilerde israf ve enflasyona yol açan aşırılık giderilirken, ticari krediler süreklilik göstererek üretim kapasitesine katkıda bulunmaktadır. Reeskont limitlerinde ilave bir güncellemeyi etki analizleri çerçevesinde değerlendiriyoruz. İhracat ve yatırım potansiyelinin gelişimi için firmaların finansmana erişimi ile finansman koşullarına destek olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan ile TİM Başkanı Mustafa Gültepe ile TİM Yönetim Kurulu Üyeleri

Toplantı sonrasında açıklama yapan TİM Başkanı Mustafa Gültepe ”“Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası Başkanı olmasının ardından ihracatçılarımızın finansmana erişim konusunda çok önemli iyileştirmeler yapıldı. Eximbank’ın kredi hacmi genişletildi. Reeskont kredilerinin günlük hacmi 10 kat artırılarak 3 milyar TL’ye çıkarıldı. Geçen ay reeskont kredilerinde iskonto oranı sabitlendi. Ankara’da üretimi ve ihracatı önceleyen bir ekonomi yönetimi var. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın TİM’i ziyaretini de ihracata ve ihracatçıya verdiği önemin bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz. Kendisini TİM Sektörler Konseyi Toplantısı’nda ağırladık. İhracatçının güncel sorunları ve 2028’de 375 milyar dolar mal, 200 milyar dolar hizmet ihracatı hedefi doğrultusundaki talep, öneri ve beklentilerimizle ilgili genel bir sunum yaptık. Ardından Sektörler Konseyi üyesi  arkadaşlarımız kendi sektörlerine özel talep ve önerilerini anlattı. Bizim için çok verimli bir toplantı oldu. Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası Başkanlığı görevine başlaması ile birlikte her konuya istişare ve ortak akılla yaklaşılan çok pozitif bir iklim oluştu. İnanıyorum ki bu iklim ihracatımızın büyümesine de pozitif yansıyacak.” açıklamalarında bulundu.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.