Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaGündemMEZOPOTOMYA ALTIN FUARINA DİYARBAKIR VALİLİĞİNDEN BÜYÜK DESTEK

MEZOPOTOMYA ALTIN FUARINA DİYARBAKIR VALİLİĞİNDEN BÜYÜK DESTEK

7 ncisi düzenlenecek olan Mezopotomya Altın ve kuyum makinaları fuarına Diyarbakır Valiliğinden büyük destek.DİYARBAKIR VALİLİĞİNDEN MEZOPOTOMYA ALTIN FUARINA BÜYÜK DESTEK.

02-05 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan Mezopotomya Altın ve Mücevher fuarına Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’dan büyük destek geldi.

Vali Ali İhsan Su ile yapılan özel görüşmede, Zerzevan Kalesinden çıkarılan Mithras Tapınağına ait 3000 yıllık altın takıların, Mezopotomya Altın fuarında sergilenmesi ve 1000 yıldan fazla tarihe sahip 10 gözlü köprü üzerinde yapılacak olan defile için destek istendi.
Diyarbakır Valiliği projeye tam destek verirken. Değeri 10 milyon usd olarak tescillenen bir adet özel kolyenin de sigorta , kasalama ve taşıma projesinde Loomis firması hizmet vermek için devreye girdi.

4 gün sürecek olan Mücevher fuarı bu güne kadar yapılan en büyük organizasyon içeriği ve geniş medya desteği ile bölgenin tarihi kültürel miraslarını gün yüzüne de çıkarmayı hedefliyor.
40 farklı katılımcı firmanın yer alması beklenen fuara Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen ziyaretçiler haricinde, Irak , İran gibi komşu ülkelerden ciddi ziyaretçi gelmesi için Diko başkanı Mehmet Yüksel tarafından özel çalışma yapılıyor.

Start Fuarcılık Yönetim Kurulu başkanı Musa Öztürk bu güne kadar en hızlı randevu alıp , en ciddi desteği en kısa sürede vermek için harekete geçen, Diyarbakır Valimize özel olarak teşekkürlerimizi ilettik. On gözlü köprüdeki defile , fuar dönemindeki özel sergileme ve tüm diğer tedbirler ve yardımları için valimiz hiç bir fedakarlıktan kaçmadı dedi.
Bölge için kültür ve tanıtımına büyük destek verecek proje , ciddi bir ekonomik getirisi Diyarbakır şehrimize ek destek olacak olması bizi ayrıca mutlu ediyor.

02 -05 Kasımda gerçekleşecek on gözlü köprüdeki defile ile start alacak etkinlik fuar açılışı ,ve Bölgenin önemli kuyum esnaflarından olan Serdar Ay’ın sahip olduğu Greenpark otelde gala yemeğinde organize edilen konser ile son bulacak. 30 binden fazla şehir dışından ziyaretçinin katılması hedeflenen fuarın ekonomik beklentisi ise 10 milyon usd civarında.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Roma İmparatorluğu’nun doğudaki son garnizonu olan Zervevan Kalesi’ndeki Mithras tapınağından 3000 bin yıllık altın takılar Mezopotomya fuarında sergilenecek.
ROMA İMPARATORLUĞU’NUN DOĞU SINIRINDAKİ İLK TAPINAĞI

Tarihi milattan önce Asurlular dönemine kadar uzanan Roma İmparatorluğu’nun doğudaki son garnizonu olan, yer altı ve yer üstü şehri bulunan kale, 639 yılında İslam ordularının fethine kadar kesintisiz olarak kullanıldı. Günümüze yapılan kazılarda Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırındaki ilk tapınağı olan ve törenlerin gizli yapıldığı gizemli Mithras Tapınağı da ortaya çıkarıldı.
Zerzevan Kalesi, Roma İmparatorluğu döneminde sınır garnizonu olarak kullanılmıştır.


admin
adminhttps://www.kapalicarsidergi.com
12 ülke 4000 den fazla noktaya ulaşan uluslararası yayın grubunun online, güncel , tarafsız , yenilikçi , zengin içerikli haber sitesi.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments