DOLAR 31,0052 0.3%
EURO 33,5834 0.38%
ALTIN 2.021,190,47
BIST 9.319,20-0,28%
BITCOIN 1581860-1,42%
İstanbul

AÇIK

MASAK TOPLANTISINA İLGİ BÜYÜK

MASAK TOPLANTISINA İLGİ BÜYÜK

21 Aralık 2023 14:55
MASAK TOPLANTISINA İLGİ BÜYÜK
0

BEĞENDİM

 

İto Kuyumculuk Komite başkanı Ercan Özboyacı katkıları ile düzenlenen kuyumculuk sektörü ile ilgili Masak ( Mali Suçlar Araştırma Komisyonu ) toplantısına beklenilenden daha fazla ilgi ve katılım sağlandı.

Son dönemde Kapalıçarşı başta olmak üzere ihracatçı firmalara yapılan Masak operasyonlarının da katılıma etkisi büyük oldu.

Ceza yemek istemeyen ve tedbirler konusunda bilgilendirilmek için gelen A ve B grubu müessesler başta olmak üzere ihracat ve perakende tarafında yer alan firmalarında katılım sağladığı toplantı İto Eminönü binası B blok 4 ve 5 kat salonlarında gerçekleşti.

Masak ile ilgili temsile uzman Hafize Bozavcı , Naciye Çaycı katılırken, İstanbul Ticaret odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Develioğlu , İKO Temsilen Mustafa Atayık , Mücevher ihracatçıları birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Yakın katılım ve konuşma yapıp soruları cevaplayan yöneticilerdi.

Ercan Özboyacı’ nın başarılı modetarörlüğünde gerçekleşen toplantıda bir saatten fazla Masak uzmanlarının şüpheli işlem bildirimleri hakkındaki sunum konuşması katılımcılar tarafından son derece sıkıcı ve prosedürleri uzun gereksiz olarak algılanması bir çok kişinin dikkatini çekti ve arada konuşuldu.

Daha çok A-B grubu müesseseleri işlemleri ile ilgili devam eden toplantı. Diğer katılımcıları pek tatmin etmezken, diğer firmaların tekrara düşen soruları ve istekleri toplantının akışını ve içeriğini bölen ve uzatan diğer detaylardı.

Masak yetkilileri kibarca söylemeye çalışsalar da gri listeden çıkmak için tüm evrakların eksiksiz şekilde yapılması üzerini ince bir şekilde çizerek toplantıyı sonlandırdılar.

Sektör için istenilen sonuçların hepsinin çıkmadığı bir toplantı gibi görünse de normalleşme ve resmileşme anlamında önemli bir adım ve başarı olarak kaydedilen toplantının ilerleyen süreçte sektör için daha verimli toplantılar ve adımlar atılması içinde değerli bir süreç olduğu aşikar.

Özetle Masak gri listeden çıkmak için her kurala baştan başlayarak Avrupa normlarına gelene kadar uymak zorunluğu getireceklerini ifade ederken. Yeni sürecin firmalara evrak ve bürokrasi olarak yük getirecek gibi görünse de itibar ve kalıcı ticaret için uyulması gereken zorunlulukları ifade ettiği de kesin.

Sektör firmaları ağırlaştırılan cezalardan kurtulmak ve yememek için uyması gerekli sözleri de uzmanlardan bir kez daha dinlemiş oldular.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.