DOLAR 31,2274
EURO 33,9418
ALTIN 2.043,11
BIST 9.062,36
DOLAR 31,2274 0.07%
EURO 33,9418 0.09%
ALTIN 2.043,110,14
BIST 9.062,36-1,28%
BITCOIN 19340578,63%
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
Kuyumcuların Deprem Sonrası Sigorta ve Yağma Hakkında Merak Ettikleri

Kuyumcuların Deprem Sonrası Sigorta ve Yağma Hakkında Merak Ettikleri

2 Mart 2023 18:56
Kuyumcuların Deprem Sonrası Sigorta ve Yağma Hakkında Merak Ettikleri
0

BEĞENDİM

Sigorta ve deprem sonrası yağma

 

Ülkemiz önemli aktif fay hatlarının bulunduğu deprem kuşağının içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden ülkemizde meydana gelen depremlerde, çeşitli beşerî faktörlerin olumsuz etkisi ile de can ve mal kayıpları, maalesef çok yüksek rakamlara ulaşabilmektedir. Günümüzde meydana gelen Gaziantep ve Kahramanmaraş merkezli depremler ve bunların ardından ortaya çıkan artçı depremlerin varlığı, depreme bağlı zararı önleyici olmayan fakat depreme bağlı ekonomik kayıpları karşılayan ‘’sigorta’’ kavramının önemini bize tekrardan hatırlatmaktadır. Sigorta ile, deprem ve deprem kaynaklı oluşabilecek yangın, sel, tsunami, yer kayması, hırsızlık ve yağma vb. gibi riskler teminat altına alınabilmektedir.

Kuyumcu sektöründe deprem sonucunda meydana gelebilecek hırsızlık ve yağma gibi kayıplar, sigortacılıkta kuyum sektörünün en önemli risklerinden bazıları olarak değerlendirilmektedir. Günümüzde yaşadığımız deprem felaketi sonrasında, maalesef hırsızlığın ve yağmanın en kolay yapılabileceği adresler yine kuyumcular, döviz büroları ve bankalar olmuştur. Her ne kadar mesai saatleri dışında kıymetli mallar ve paralar kasalarda muhafaza edilse de gün içerisinde meydana gelebilecek olası bir depremde kasa dışında kalan stoklar, binanın acilen terk edilmesi durumunda gözetimsiz kalmaktadır. Bunun sonucunda hırsızlık ve yağmaya olanak sağlamaktadırlar. Gaziantep’teki deprem felaketi sonrasında enkazlarda bulunabilen 100’e yakın kasa güvenlik güçleri tarafından emniyet altına alınmıştır. Fakat henüz bulunamayan ve akıbeti belli olmayan bir bu kadar daha kasa olabileceği ihtimali olup, bunların ise yağmalanma olasılığı oldukça yüksektir.

Anka Sigorta ve Reasürans Brokerliği olarak uzun yıllardır danışmalığını yaptığımız kuyumcu firmaları ve döviz büroları ile olan görüşmelerimizde, firmaların risk algılarının genellikle soygun ve çanta taşımacılığı esnasında olabilecek hırsızlık endişesi olduğunu gözlemlemekteyiz. Halbuki, bu tip kayıplarda firmaların ticari mallarının bir kısmının zarar görebileceğini, deprem gibi katastrofik bir riskin sonucunda meydana gelebilecek yağmalarda ise firmaların bütün ticari mal varlıklarının kayba uğrayabileceğini belirtmek isteriz. Özellikle kriz anında mücevher, altın ve gümüş gibi kolaylıkla nakde çevrilebileceği kıymetli mallar, hırsızlığın yapılabileceği ilk adresler olmaktadır.

Bu gibi riskleri önlemek adına, İstanbul Kuyumcular Odası (İKO)’nun anlaşmalı brokeri olarak, Lloyd’s of London Sigorta Piyasası tarafından hazırlanan ‘’Kuyumcu Paket Sigortası’’nı uzun yıllardır reasürans yolu ile Türkiye’deki kuyumcu sektörüne sunmaktayız. Bu poliçe ile perakendeci, toptancı ve imalatçı kuyumculara, gerçek stok değerleri üzerinden teminat sağlayarak olası riskleri güvence altına almaktayız. Buna ek olarak yurtiçi ve dışı çanta, emniyeti suistimal, fuar korumaları, terör gibi diğer teminatları da firmaların ihtiyaçlarına özel hazırlanan çalışmalar ile sigortalamaktayız.

Küçük ve orta ölçekli perakende kuyumcular içinde, yine gerçek stok değerleri üzerinden gündüz vitrinde duran ürünlerini, iş saatleri içerisinde kasaya kaldırılmayan ürünlerini ve müşterilerin alışveriş esnasında yapabilecekleri hırsızlık risklerini daha uygun sigorta primleri ile teminat altına almaktayız.

Bu hizmetten faydalanmak isteyen ve detaylı bilgi almak isteyen kuyumcular www.kuyumcusigortası.net web sitesi üzerinde bize ulaşmaları yeterlidir. Başvurularına istinaden kendilerine e-mail, telefon ve yerinde görüşme imkânı ile dönüş sağlamaktayız.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.