DOLAR 31,0052 0.3%
EURO 33,5834 0.38%
ALTIN 2.021,190,47
BIST 9.319,20-0,28%
BITCOIN 1581860-1,42%
İstanbul

AÇIK

İto Kuyumculuk Komitesi Başkan Adayı Mustafa Tiryakiden Özel Röportaj.

İto Kuyumculuk Komitesi Başkan Adayı Mustafa Tiryakiden Özel Röportaj.

3 Ekim 2022 22:53
İto Kuyumculuk Komitesi Başkan Adayı Mustafa Tiryakiden Özel Röportaj.
0

BEĞENDİM

iŞTE MUSTAFA TİRYAKİNİN SEKTÖRE YAPTIĞI ÖZEL AÇIKLAMA.

Mustafa Tiryaki, 1966 yılı Elazığ doğumlu. Evli. 3 erkek çocuk babası.
40 yıla yakındır kuyumculuk yapmaktayım. Habbe ustası kuyumcu bir babadan el almış meslek mensubu olarak, çocuklarımla beraber 3 kuşaktır bu mesleği devam ettiriyorum. Anadolu Yakası’nda iki ilçede bulunan perakende mağazalarımızda vitrin kuyumculuğu yapmaktayız. İçinizden biri olarak halen aktif olarak çalışmaya devam ediyorum.
Ayrıca, bu süreçte bir meslek mensubu olarak, sorumluluk almaya özen gösterdim; İstanbul Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu’nda 2 dönem görev aldım. Özellikle, İKO yönetiminde başkan yardımcısı olarak görev aldığım 2014-2018 döneminde sizlere faydalı olmak adına sektörümüze çağ atlatacak birçok projede, yasal değişiklikler yapılmasında ve pek çok yurtiçi ve uluslararası çalışmalarda görev aldım. Bu çalışmalarımızı başarıyla sonuçlandırmış olmaktan da büyük bir gurur duymaktayız.
Şimdi, sizlere daha iyi hizmet etmek amacıyla ve sektörümüzün sorunlarını çözmek adına geçmiş dönemde edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri daha üst seviyelere çıkartarak yolumuza devam etmek istiyoruz.
Bu vesileyle; malumunuz üzere 09/11/2022 Çarşamba günü yapılacak olan İTO seçimlerinde Kuyumculuk Komitesi Başkan adayı olarak yönetim kurulu adayı meslektaşlarımla beraber bu yola çıktık.
Kıymetli meslektaşlarım
Sektörümüze yapacağımız bu hizmet harekâtı ancak siz meslektaşlarımızın destekleriyle ve teveccühleriyle gerçekleşebilir. Yapılacak olan İTO seçimlerine mutlaka katılarak mesleğimize sahip çıkalım. Seçim günü gelip oylarımızı kullanarak sektörümüzle alakalı söz hakkımızı kullanalım. Allah kısmet ederse ve sizlerin desteğiyle İTO seçimlerini kazanırsak bu görevi yönetim kurulumdaki arkadaşlarla birlikte layıkıyla yerine getireceğimizin sözünü veriyoruz. Çünkü biz mesleğimizi ve işimizi seviyoruz.
Ainesi iştir kişinin düsturuyla yola çıktık.
“İstanbul bir altın ve mücevher şehridir. Altın demek İstanbul demektir.”

Kıymetli meslektaşlarım;
Ticaret Odaları, aklın ve tecrübenin egemen olduğu, mesleki yeniliklerle yön veren, evrensel değerleri ulusal değerlerle bütünleştirerek sektörlerin geleceğini aydınlatan öncü kurumlardır. Bu bağlamda temel görevlerimiz mesleğimizi ileriye götürecek projeleri hayata geçirmek, sorunlar için çözüm üretmek ve her türlü mesleki bilgiyi gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktararak mesleğin gelişerek yaşamasını sağlamaktır. Bu yolda, hedeflere ulaşmada tüm sektör çalışanlarına elbette önemli görevler düşmektedir. Ancak Ticaret Odaları’nda görev alan yöneticilere çok daha büyük görev ve sorumluluklar düştüğü bir gerçektir. İşte bu noktada önümüzdeki İTO seçimleriyle birlikte, kuyumculuk sektörümüzün yeni dönemine dair yol haritasının çizileceği bir sürece girmiş bulunmaktayız. Dolayısıyla bu süreç sıradan olmayıp, mesleğimizin geleceği açısından oldukça önemlidir.
Geçmişten günümüze kadar geçen zamana bakıldığında, 5 bin yıllık köklü bir geçmişe sahip olan kuyumculuk sektörünün hala arzu edilen noktaya bir türlü ulaşamadığını görmekteyiz. Bunda elbette yasal boşluklar, idari hatalardan kaynaklanan nedenler etken olmaktadır. Bu hususta temel bir gerçek var; sektörel kurumsal yapımız ve saygınlığımız yani “Mesleki Benliğimiz” her geçen gün kaybolmaktadır. Önemli olan buna neden olan idari kararların hangi hedefler adına, nasıl ve niçin verildiğine dair yöneticilerin eylem, yetenek, bakış, duruş ve düşüncelerini iyi okuyup değerlendirebilmektir.
Yönetim hataları bir noktaya kadar elbette kabul edilebilir, ancak bu hataların sürekli ve mükerrer olması artık bir yönetim zafiyeti veya bilinçlilik olarak algılanmalıdır. Bu nedenle kurumsal bütünlük ve gelecek adına böylesi bir gelişmeye “dikkat” çekilebilmelidir.
Kuyumculuk sıradan bir sektör olamaz! Başta sektörel kurumlarda sorumluluk üstlenerek görev alan yöneticiler olmak üzere, sektörün tüm bileşenleri ile mesleğimizin öz değerleri adına kaygı duyan, konuşan, her türlü bakış ve eleştiriye açık, özgür irade sahibi tüm bireylerin bu sorumluluk bilinci ile hareket etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Kuyumculuk mesleği için kurumsal çöküş kaçınılmaz olacaktır…
Bu kaygı vesileyle sektör mensubu arkadaşlarımızdan gelen yoğun talep üzerine biz de bize yakışanı yapıp; her zaman olduğu gibi yine sektör temsilcilerimizin yanında olmak, onların taleplerine karşılık vermek için yola çıkma kararı aldık. Kırk yıllık mesleki deneyimimi ve kuyumcular odası yönetiminde bulunduğum süre içinde edindiğim idari ve yasal birikimimi sektörümüze yansıtmak ve 6450 üyesıyle kuyumculuk sektörünün en fazla üyeye sahip meslek kuruluşumun bırakıldığı atıl durumdan çıkarıp daha aktif ve yönlendirici bir mesleki oluşum haline gelmesi için İTO Kuyumculuk Komitesi Yönetimi’ne talibiz.
Görüştüğümüz meslektaşlarımız, geride kalan seneler içerisinde İTO Kuyumculuk Komitesi Yönetimi’ndeki arkadaşların vaatlerini yerine getirmek bir yana, sıkıntıların çözülmediği gibi daha da büyüyen sorunlara yenileri eklendiğini dile getirdiler. Biz, bilgi, deneyim ve tecrübenin verdiği olgunluk, yol arkadaşlarımızın azmi, sektör paydaşlarımızın görüşleriyle sorunların aşılacağına inanıyoruz. Sorunların çaresi biziz. Çözüm odaklı anlayışımız, yenilikçi ve ortak akıl odaklı yaklaşımımızla Kuyumculuğumuza yakışan bir İTO Kuyumculuk Komitesi yönetimini sektörümüze kazandıracağız.
Değerli Meslektaşlarım,
Bugün, Kuyumculuk, 2023 hedeflerinden sürekli uzaklaşan ve yara alan bir sektör haline getirilmiştir. Yönetim tarzından kaynaklanan bu gelişmeleri üzülerek ve kaygı ile izliyoruz. Belirtmeliyim ki, içinde bulunduğumuz süreçte mesleğimizin kurumsal kimliği tartışılır olup, geleceği endişe edilir boyutlara ulaşmıştır. Daha çok belli dinamiklerin egemen olduğu bir mesleğin bağımsızlığından söz edilemez. Kuyumculuk mesleği bireysel çıkarlara alet edilip, sıradanlaştırılmamalıdır. Buna karşın hassas bir yapısı olan mesleğimizin temsil kurumları bir güven yuvası olarak her türlü günlük, çıkarcı yaklaşımlardan uzak tutulmalı; kişisel değil, kurumsal ve mesleki menfaatler belirleyici olmalıdır.

Kuyumculuk sadece bizlerin değil, toplumun ortak malı, ülkenin önemli bir değeri ve geleceğidir. Onun için kurumlarımızın irtifa kaybetmesine asla göz yumamayız. Artık yenilikçi bakışlar ile Kuyumculuğumuz, geleceğe dair kararlarını kendi iradesiyle, adil ve şeffaf olarak alıp, kendini değişime zorlamak durumundadır. Dolayısıyla sürekli değişen ve gelişen ülkemizde bu dönemi sıradan bir seçim gibi algılamak, mesleğimiz açısından yanlış olacaktır. Bunun aksine, bu dönemi; çağın gereklerine uygun bir sektör yapılanması için, önemli bir fırsat olarak değerlendirmek gerektiği düşüncesindeyim.

Kuyumculuk sektörü bünyesinde -kuşkusuz- mesleğimizin sorunlarını çok iyi bilen ve yaşayan, bunlara çağdaş çözümler üretebilecek yetenekli, bilgili, yenilikçi ve dinamik bilim insanları bulunmaktadır. Bu insanlarla “yönetilen değil, birlikte yöneten olalım” anlayışıyla mesleğimizin geleceğini yeniden tesis etme adına yola çıktım.

• Kuyumculuk mesleğine olan inancım; doğruluk, dürüstlük ve kararlılık ilkelerine dayalı hayat felsefem,
• Dünyayı, ülkemi, doğduğum toprakları, mensubu olmaktan her zaman gurur duyduğum mesleğimi iyi biliyor olmam,
• Mesleki ve idari bilgi birikimi ve deneyimlerime olan öz güvenim,
Beni, bu dönemde İTO Kuyumculuk Komitesi Başkan adayı olmak gibi onurlu bir sorumluluğu almaya itmiştir. Tüm bunlardan dolayı adaylık hakkını kendimde buldum. Ayrıca, altını çizerek belirtiyorum ki, bugüne kadar olmadığı gibi, bundan böyle de asla hiçbir kişi, grup ve zümrenin temsilcisi olmayıp, sadece mesleğim ve çocuklarımızın geleceği adına adaylığa “varım” dedim.

İKO Yönetim Kurulu’ndaki görevim süresince hayata geçirdiğimiz projelerimiz, yaptığımız hizmetler ile sektörümüze kazandırdığımız değerler ortada. Kuyumcularımız da yapılanların ve yapılacak olanların farkında. Zira, 40 yıllık deneyim, sekiz yıllık idari hizmet ve kazanımlar, gelecek dönemlerin güçlü bir teminatıdır. Ben, sekiz yıl boyunca kuyumculuğumuz ve kuyumcularımızın sesi olarak, onları güçlü bir şekilde temsil etmek için gece gündüz çalıştım. Eğer göreve gelirsem ekip arkadaşlarımızla birlikte yine aynı amaç ve doğrultuda, ilk günkü enerjimizle, samimiyetimizle, yenilikçi ve akılcı anlayışımızla, hazır projelerimizle, her üyemizin yanında olarak sektörümüze ve meslektaşlarımıza fayda sağlamaya devam edeceğiz. ITO’ya üye olan tüm kuyumcularımızı ………… günü ……………..da yapılacak seçimlerde şahsım ile ekibime destek olmaya ve oylarını kullanmaya bekliyoruz.
Bu anlamda, adaylık sürecinde nasıl bir kuyumculuk sektörü düşündüğümü, hedeflerimi ve projelerimi sizlerle paylaşacağım. İTO Kuyumculuk Komitesi seçim sürecinde, aday değerlendirmelerinizi daha gerçekçi yapabilmeniz için düşüncelerimi sizlere iletmeye çalışacağım. Buradaki söylemlerim sizlere teminatımdır. İnanıyorum ki “söz uçar yazı kalır”. Mesleğimizin geleceği adına, sadece hür iradeniz ve vicdani sorumluluğunuzla vereceğiniz o değerli “karar”ın, en iyi şekilde tecelli etmesini diliyorum… En içten selam ve saygılarımla,
İTO KUYUMCULUK KOMİTESİ BAŞKAN ADAYI
MUSTAFA TİRYAKİ

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.