DOLAR 32,4090
EURO 34,5453
ALTIN 2.454,58
BIST 9.814,19
DOLAR 32,4090 0.15%
EURO 34,5453 0.31%
ALTIN 2.454,580,67
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 21026611,52%
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
İKO bünyesinde mücevher tasarımcıları dernek kurdu.

İKO bünyesinde mücevher tasarımcıları dernek kurdu.

7 Haziran 2022 16:51
İKO bünyesinde mücevher tasarımcıları dernek kurdu.
0

BEĞENDİM

Mücevher tasarımcıları, İKO bünyesinde dernek kurdu

Mücevher ve takı tasarımcıları, tek çatı altında buluşmak ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) desteğiyle Mücevher ve Takı Tasarımcıları Derneği MÜTADER’i kurdu. MÜTADER Başkanı Bahadır Benzer, öncelikli olarak kuyumculuk sektöründeki tasarımcıların global arenadaki marka değerini yükseltmeyi ve iş hayatlarında yaşadıkları sorunları çözmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kuyumculuk sektörünün en popüler dallarından biri kabul edilen mücevher tasarımcıları, dernek çatısı altında bir araya geliyor. Kısa adı ‘MÜTADER’ olan Mücevher ve Takı Tasarımcıları Derneği’nin kuruluş çalışmaları tamamlandı. İstanbul Kuyumcular Odası’nın (İKO) desteğiyle kurulacak MÜTADER’in başkanlığını İKO Mücevher Akademisi Koordinatörü ve Matrix Gold eğitmeni Bahadır Benzer yapacak. Alida Divanyan, Derya Alantor Aslan, Dilan Özdemir, Müberra Bahar Ataniz, İris Süloş Özbaş, Meryem Muratoğlu Yönetim Kurulu’nda yer alan isimler olurken MÜTADER’in Denetim Kurulu Başkanlığını ise İstanbul Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Komisyonu Başkanı Hraç Arslanyan, üyeliklerini ise Burcu Öztürk ve Zehra Altuntaş üstlendi. İlk Genel Kurul toplantısını yapan ve Dernekler Masası’na kuruluş dilekçesini veren MÜTADER’in Yönetim Kurulu listesinde Başkan Benzer dışında kalan üyelerin tümü kadınlardan oluşuyor. Mücevher ve Takı Tasarımcıları Derneği MÜTADER Başkanı Bahadır Benzer, kuyumculuk sektöründeki tasarımcıların global arenadaki marka değerini yükseltmeyi ve iş hayatlarında yaşadıkları sorunları çözmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

“Kuyumculuk gibi çok pahalı emtialarla çalışan alanlarda katma değerli üretim, büyük önem taşıyor. Özgün ve özel tasarım ise katma değerin olmazsa olmazıdır. Biz, tasarımcılar olarak imza attığımız modellerle ülkemizde en yüksek katma değerli ihracat yapan mücevhercilerimizin her zaman yanındayız. Dernek çatısı altında güç birliği yaparak hem sektöre, hem de ülke ekonomisine daha fazla katkı sunmak istiyoruz. Bu nedenle, tasarımcılarımızın dünyadaki konumlarını güçlendirmek ve sektör içerisinde yaşadıkları sorunlarını çözmek amacıyla dernek çatısı altında toplanıyoruz. Bu süreçte bizi sürekli teşvik eden, destek veren İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Sayın Mustafa Atayık ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz.”

Tasarımları, patent, tescil ile güvence altına alacağız
“T
ürkiye’de bulunan binlerce mücevher ve takı tasarımcısı, ayrıca üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan yüzlerce tasarımcı adaylarını bir çatı altında sorunlarını çözmek ve tasarım gücünü ve kabiliyetini arttırmak amacı ile çalışmalarımıza başladık.” diyen Bahadır Benzer, tasarımın kimlik kazanması ve tasarımcılarımızın yaptığı çalışmalarla anılabilmesi, imza atılan tasarımlarda patent ve tescil alınması ve bu işlemlerin ekonomik, ulaşılabilir olması için çalışma yürüteceklerini açıkladı.

“Avrupa’dan başarılı eğitmenleri davet ederek workshop etkinlikleri yapacağız. İstanbul mücevher fuarlarında farklı organizasyonlara imza atacağız. Tasarımcılarımız için yurt dışı eğitim gezileri düzenleyeceğiz. Öte yandan, tasarımın kimlik kazanması ve tasarımcının yaptığı tasarımla anılabilmesi, firmaların tasarımlarına özgünlük kazandırabilmesi adına patent-tescil işlemlerini kolaylaştırma ve uygun maliyetlerle ulaşabilinmesi, 3D teknolojiye tüm tasarımcıların adapte olması ve sektör için kullanılan 3D printerların Türkiye’de üretiminin önünü açacağız. Tasarımcı ve firmaları buluşturarak uzun vadeli çalışma ortamlarını oluşturmak istiyoruz.”

İKO Başkanı Atayık, tasarımcılarımızın her zaman yanındayız
Mücevher ve takı tasarımcılarının sektörün gelişmesi ve büyümesine büyük katkı sağladıklarını belirten İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, MÜTADER Derneği’nin kurulmasını tasarımcıların sorunlarının çözümü ve seslerinin kamuoyuna duyurulması açısından önemli bulduklarını belirterek, “Oda ve dernek gibi STK kuruluşlarını ilgili meslek dalının temsili ve sorunlarının çözümü açısından hayati önemde buluyoruz. Bu nedenle, sektörümüzde özgün ürün ve koleksiyonların geliştirilmesinde kritik işlevi olan tasarımcılarımızın tek çatı altında bir araya gelmesini teşvik ediyor ve destekliyoruz. Yönetim olarak her zaman tasarımcılarımızın yanındayız. Oda’mızın kapıları, her zaman MÜTADER’e ve kıymetli üyelerine açıktır.” şeklinde görüş belirtti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.