DOLAR 32,2118
EURO 35,0207
ALTIN 2.513,07
BIST 10.739,57
DOLAR 32,2118 0.02%
EURO 35,0207 0.01%
ALTIN 2.513,070,51
BIST 10.739,570,90%
BITCOIN 21658560,29%
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
Huzur Çiftliği Belgesel Filmi Dünyada Çok Sayıda Festivalde Beğeni Topladı

Huzur Çiftliği Belgesel Filmi Dünyada Çok Sayıda Festivalde Beğeni Topladı

8 Mayıs 2024 11:58
Huzur Çiftliği Belgesel Filmi Dünyada Çok Sayıda Festivalde Beğeni Topladı
0

BEĞENDİM

Huzur Çiftliği Belgesel Filmi Dünyada Çok Sayıda Festivalde Beğeni Topladı

Hayvan sever Mehmet Yüksel’in sokak hayvanlarını rehabilite etmek amacıyla kendi imkanlarıyla kurduğu ve Huzur Çiftliği adını verdiği hayvan barınağı, Feyzi Baran tarafından 2021 yılında “Huzur Çiftliği” adlı belgesele konu oldu. Diyarbakır Sinema Ofisinin dağıtımını üstlendiği belgesel Film İtalya, Yunanistan ve Amerika gibi birçok ülkede 40’tan fazla festivalde gösterim aldı. Çok sayıda ödüller kazanarak ulusal ve uluslararası başarı elde etti.

2 yıl süren ve pek çok dile çevrilerek dünyayı dolaşan Huzur Çiftliği Filmi dünyada geniş bir izleyici ile buluştu. Festival sürecinin sonuna gelen filmin aldığı ödüllerin isimlerinin yazılı olduğu Film Afişi Filmin kahramanı Mehmet Yüksel’e Filmin Yönetmeni Feyzi Baran ve Senaristi Kamil Kahraman tarafından takdim edildi.

Yönetmen Feyzi Baran, bu tür belgesellerin toplumsal farkındalık yaratmada kritik bir rol oynadığını ve dünya genelinde hayvan haklarına dair diyalogları güçlendirdiğini vurguladı. Huzur Çiftliği Belgeseli, sadece sanatsal bir başarı değil, aynı zamanda sosyal bir hareketin de parçası olarak görülüyor. Baran yaptığı konuşmada, “Mehmet Yüksel’in mütevazi çiftliğinde kurduğu dünyanın önemi aslında bana göre şu; Mehmet Yüksel hayvan haklarının felsefesini yapmıyor, çözümü dışarda aramıyor, hep başkalarını suçlayıp bir tarafa çekilmiyor. Sorunun ne olduğunun farkında olarak kendisince çözümler üretmiş. Bu çözümler filmi izleyen binlerce kişiye ilham oldu. Çok farklı uçtaki, çok farklı inanç ve ideolojideki insanları bir araya getirmeyi başardı. Bu belgeselle, izleyicilere hayvan hakları konusunda derinlemesine bir bakış açısı sunmayı ve empati kurmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.
Senarist Kamil Kahraman ise belgeselin yazım sürecine dair düşüncelerini paylaştı: “Mehmet Bey’in tutkusu ve çiftlikteki hayvanlara olan özverisi, bu projeyi kelimelere dökmenin en büyük motivasyonu oldu. Her bir hayvanın hikayesi, bizlere umudu ve mücadeleyi hatırlatıyor.”

Mehmet Yüksel 2022 yılında Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı olarak seçildikten sonra da, hayvanlara dair projelerini aksatmadı. Diyarbakır’da Sokak Canları ambulansı” hizmetiyle bir ilke imza atan Mehmet Yüksel, Ambulansın yanı sıra, beslenme aracıyla da sokak hayvanlarına mama ve yem dağıtımı sağlıyor. Yaralı ve tedaviye ihtiyaç duyulan hayvanlar, araçla veteriner hekime veya belediyelerin hayvan barınaklarına sevkleri yine bu araçlarla sağlanıyor.

Mehmet Yüksel; Belgeselin çekilme fikrini şu sebepten dolayı önemsiyordum. Bu belgeselle beraber hayvan haklarını Türkiye’nin ve Dünyanın gündemi haline gelmesi, hayvan hakları konusunda büyük bir farkındalığa ön ayak olma fikri benim için çok kıymetliydi. Dünyada pek çok hayvan hakları ve doğa festivalinde yer aldı. Amerikadan, Rusya’ya, İspanyadan, Yunanistan’a kadar onlarca ülkede filmin izlendiğini görmek ve izleyicilerden yorumlar almak harika bir duygu oldu.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.