DOLAR 32,5038
EURO 34,7826
ALTIN 2.496,26
BIST 9.693,46
DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 21052990,59%
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
HANGİ MAKAS DAHA KESKİN

HANGİ MAKAS DAHA KESKİN

22 Eylül 2023 13:54
HANGİ MAKAS DAHA KESKİN
0

BEĞENDİM

Hangi Makas Daha Keskin.

Açılış kurdelesini kesen makas değil sektörümüzün ticaretine etki eden *makas* fuarın kaderini belirleyecek…

İLHAMİ YAZICI “İstanbul Jewellery Show’un verimli geçmesi için altın fiyat farklılığının kapanması şarttır. Ankara ile sürekli iletişim halindeyiz. Fuar öncesi farkın kapanmasını sağlamaya çalışıyoruz.”
İstanbul Kuyumcular Odası Başkan Yardımcısı, Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Üyesi, İTO Kuyumculuk Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazıcı Group Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Yazıcı; İJS Ekim’in verimli geçip geçmemesini altın fiyat farklılığının kapanıp kapanmamasına bağlıyor.
Fuar gününe kadar makas olarak tabir edilen global altın fiyatları ile ülkemizin altın fiyat farkının kapanması için tüm güçleriyle Ankara ile etkin iletişim kurduklarını belirten İlhami Yazıcı; “Bu konunun önemini, ihracatçımız açısından hayati sonuçlar doğurduğunu Maliye Bakanlığımıza, Hazine Bakanlığı yöneticilerimize sürekli anlatıyoruz. İJS Ekim fuarına çok tedirgin giriyoruz. Bu sorun çözülürse kuyumcularımızın önü açılırsa çok güzel işler ortaya çıkacağına eminiz. Aksi durumu düşünmek bile istemiyoruz” dedi.
Şu an itibariyle kilo bazında yaklaşık 2000$ fiyat farkı ortaya çıktığını bu fiyat farkı ile ihracatçımızın yurtdışında rekabet edebilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan İlhami Yazıcı; “Büyük uğraşlar ile yıllar içinde Türkiye; kuyumculuk sektöründe Dünyanın en önemli ülkesi konumuna geldi. Bu kadar emeğin ardından hızla uluslararası önde olan konumumuzu hızla kaybetmekten endişe ediyoruz. Şu an için kuyum ihracatı durma noktasına geldi. Türkiye’den ürününü temin edemeyen yabancı hemen rakip ülkelere yönelecek bazıları da kendi ülkelerinde üretime başlayacaktır. Tren kaçmadan yakalayamazsak 20 yılda elde ettiklerimizi 6 ayda kaybederiz” diye konuştu.
İstanbul Kuyumcular Odası, İMMİB olarak Ankara’daki yetkililerle en üst düzeyde iletişime geçtiklerini ve İJS Ekim öncesi bu konuda bir gelişme beklediklerini sözlerine ekleyen Yazıcı; yaşanan durumun bir milli mesele olduğunu, bu konunun mutlaka çözülmesi gerektiğini ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini ve çözüme dair bazı olumlu işaretler aldıklarını dile getirdi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.