DOLAR 31,0052 0.3%
EURO 33,5834 0.38%
ALTIN 2.021,190,47
BIST 9.319,20-0,28%
BITCOIN 1581860-1,42%
İstanbul

AÇIK

GRİ LİSTEDEN ÇIKACAĞIZ. SEKTÖR LEGAL ÇALIŞMAK ZORUNDA

GRİ LİSTEDEN ÇIKACAĞIZ. SEKTÖR LEGAL ÇALIŞMAK ZORUNDA

8 Aralık 2023 15:59
GRİ LİSTEDEN ÇIKACAĞIZ. SEKTÖR LEGAL ÇALIŞMAK ZORUNDA
0

BEĞENDİM

07 Aralık Bakırköy Hilton otelinde düzenlenen Mücevher İhracatçıları sektör toplantısı gergin başlayıp kapalı kapılar ardında basının katılımına kapalı olarak sonlandı.

2023 yılı ve hizmet verdikleri 2 yılın özetini ve gelişimlerini anlatan yönetim kurulu , 13 madde ile gerçekleştirmek için geldikleri görevin 12 sini yerine getirdiklerini ve kalan son madde olan Eximbank’tan esnafa kredi kullandırma meselesini de görev süreleri içinde çözeceklerini söylediler.

Özellikle esnaf kefaleti sağlanarak oluşturulması planlanan kredi sistemini anlatımı toplantının açılış ve ana maddesi olarak dikkatlice dinlenirken, esnafa sağlanacak olan kefalet sisteminde 2 puan komisyon oranları net olarak açıklanırken , faiz tutarları hakkında net bilgi verilmedi. Bankalar ile kullanıcı arasında anlaşılarak yapılması planlanıyor denildi.
Mevcut faiz oranlarının % 50’yi bulduğu bu dönemde bankalar ile ne oranda anlaşılabileceği ise soru işareti olarak kaldı.

Başkan Burak Yakın’ın ise aramızda iki çalışanı ve 40 firması bulunan bir firmamızın sahibi de burada kendisi açıklama yaparsa seviniriz demesi ise tüm dikkatleri üzerine çekti.

Toplantıda gergin saatler ise basının salondan dışarı davet edilmesi ile içeride yaşandı.
Madem bu kadar sıkıntılı firmalar ve sorunlar var neden basın dışarı çağrılıyor. Madem dışarı çağrılacaktı basın neden geceye davet edildi gibi söylemlerde geceye damga vuran diğer başlıklar olarak kaydedildi.
Sektör sorunları görüşülmek için düzenlenen toplantıda ihracat firmalarından olan Zen, Koçak , Ariş, İar, İsgold, Lizay gibi markaların olmaması ise dikkat çeken bir diğer konu idi.

Toplantının ana gündem maddesi ”gri listeden çıkmak için legal hareket etmek zorunda olmak” başlığı ve içeriği idi.
Sektörün gri listeden çıkmak için legal olması ve listeden çok dünya mücevher sektör pozisyonunda güven sağlaması için legal hareket etmesi gerektiği kaçınılmaz bir gerçek. Bunu yönetim kurulu olarak dile getirmek ve söylemek biraz geç olsa da yapılan düzgün uyarılar ve adımlardan biri olduğunu düşünüyoruz.

 

 

Mücevher ihacatçıları birliğinin düzenlediği sektör toplantısında her ne kadar muhalif firmalar katılımda eksiklik gösterse de sektörün ilerlemesi için katılımları ve önerileri dile getirmeleri de bir o kadar önemli. Bu tarz toplantılarda fikirler paylaşılmadığı ve seviyeli eleştiriler ile yol alınmadığı sürece mevcut yönetime laf söylemek , ve yapıcı olmayan eleştirilerde anlamsız kalmakta ve sektöre fayda getirmemekte. Muhalif olan firmalarında üstüne düşen görevi yapmadan bir şey demeye hakkı yok.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.