FED’DEN EKİM RAPORU

Fed ( Federal Reserv System ), Amerika’nın finansal durumuna ilişkin olan Finansal İstikrar Raporu’nun ekim sayısını yayınladı.
Küresel jeopolitik çapta yaşanan olayların gün geçtikçe artması, küresel piyasaları da bu doğrultuda olumsuz yönde etkileyeceği yönündeki ifadeler Fed’in ekim sayısındaki raporda yer aldı.
İsrail ve Filistin arasında gün geçtikçe şiddeti artan çatışmaların yanı sıra, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı olan savaşının da hala devam ediyor olmasıyla birlikte jeopolitik gerginlikleri arttırırken bunun sonucunda bölgesel gıda, enerji ve diğer emtia ticaretinde küresel ekonomik faaliyetler açısından ciddi riskler barındırmakta dolayısıyla ticarette sürekli kesinti olasılığının varlığını da gözler önüne sermekte.
Raporda, ” Bu çatışmaların artması veya diğer jeopolitik gerilimlerin kötüleşmesi, özellikle tedarik zincirinde uzun süreli aksamalar ve üretimde kesintiler olması durumunda, ekonomik faaliyeti azaltabilir ve dünya çapında enflasyonu arttırabilir.”
” Kalıcı enflasyon küresel finans sistemi için risk oluşturabilir.”
Raporda son dönemlerde enerji fiyatlarında yüksek oranda artış göstermesinin ve bunun sonucunda işletmelerin müşterilerine ürün fiyat bazında artışı olarak yansıtılması, ABD ve diğer gelişmiş ekonomilerdeki kalıcı enflasyonun küresel finans sistemi için risk oluşturması söz konusu olabilir.
Enflasyonun herhangi bir kaynaktan beklenmeyen bir şekilde kalıcı hale gelmesi durumunda faiz oranlarında yukarı yönlü revizyonlara yol açabileceği raporda vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir