DOLAR 32,3383
EURO 34,5220
ALTIN 2.456,45
BIST 9.814,19
DOLAR 32,3383 -0.06%
EURO 34,5220 0.24%
ALTIN 2.456,450,75
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 21280172,40%
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
FED’DEN EKİM RAPORU

FED’DEN EKİM RAPORU

21 Ekim 2023 12:14
FED’DEN EKİM RAPORU
0

BEĞENDİM

Fed ( Federal Reserv System ), Amerika’nın finansal durumuna ilişkin olan Finansal İstikrar Raporu’nun ekim sayısını yayınladı.
Küresel jeopolitik çapta yaşanan olayların gün geçtikçe artması, küresel piyasaları da bu doğrultuda olumsuz yönde etkileyeceği yönündeki ifadeler Fed’in ekim sayısındaki raporda yer aldı.
İsrail ve Filistin arasında gün geçtikçe şiddeti artan çatışmaların yanı sıra, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı olan savaşının da hala devam ediyor olmasıyla birlikte jeopolitik gerginlikleri arttırırken bunun sonucunda bölgesel gıda, enerji ve diğer emtia ticaretinde küresel ekonomik faaliyetler açısından ciddi riskler barındırmakta dolayısıyla ticarette sürekli kesinti olasılığının varlığını da gözler önüne sermekte.
Raporda, ” Bu çatışmaların artması veya diğer jeopolitik gerilimlerin kötüleşmesi, özellikle tedarik zincirinde uzun süreli aksamalar ve üretimde kesintiler olması durumunda, ekonomik faaliyeti azaltabilir ve dünya çapında enflasyonu arttırabilir.”
” Kalıcı enflasyon küresel finans sistemi için risk oluşturabilir.”
Raporda son dönemlerde enerji fiyatlarında yüksek oranda artış göstermesinin ve bunun sonucunda işletmelerin müşterilerine ürün fiyat bazında artışı olarak yansıtılması, ABD ve diğer gelişmiş ekonomilerdeki kalıcı enflasyonun küresel finans sistemi için risk oluşturması söz konusu olabilir.
Enflasyonun herhangi bir kaynaktan beklenmeyen bir şekilde kalıcı hale gelmesi durumunda faiz oranlarında yukarı yönlü revizyonlara yol açabileceği raporda vurgulandı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.