DOLAR 32,4090
EURO 34,5453
ALTIN 2.454,58
BIST 9.814,19
DOLAR 32,4090 0.15%
EURO 34,5453 0.31%
ALTIN 2.454,580,67
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 21026611,52%
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
  • Kapalı Çarşı Dergi
Depremde Yaşanan 4 Günün Hikayesi Depremin Ardından Neler Oldu.

Depremde Yaşanan 4 Günün Hikayesi Depremin Ardından Neler Oldu.

11 Şubat 2023 16:23
Depremde Yaşanan 4 Günün Hikayesi Depremin Ardından Neler Oldu.
0

BEĞENDİM

Ülkemizin 10 ilini derinden yaralayan deprem ile ertesi gününde yeni bir gündem ve ağır yaralar açıldı.

Kahramanmaraş ve ilçeleri , Hatay , Malatya , Adıyaman , Diyarbakır en fazla hasar alan illerimiz arasında idi. Türk halkı batısından , güneyine , Kuzeyine tüm halk bir amaç uğruna en hızlı şekilde yardım tırları ve diğer araçları ile adeta bölgeye yardım yetiştirme için elinden geleni yaptı.

Şu an bölgede fazlası ile gıda olmak üzere yardım yapılan malzemelerden mevcut bulunmakta. fakat yapılacak işler bitmedi tabiki. Türk Milletinin Kurtuluş savaşından sonra verdiği en büyük birlik mücadelesine dönen bir hikaye başladı.

Ne yapmak lazım ve son durum nedir orada. 4 gün deprem bölgesinde kalan ve ilk giden yardım ekiplerinden biri olarak gözlemlerim. Bölgeye ulaştıktan sonraki 3 saat içinde dile getirdiğim konuların hızla medyada paylaşımlası ile gerçekliğini dahada hissetirdi.

Şu an bölgede afad resmi kuruluş olarak , Tüm askeri birlikler , Emniyet teşkilatı ve özel yardım kuruluşları can siperane çalışmakta ve her yere her türlü yardım malzemesini götürmek için elinden geleni yapmaktadırlar.

Bölgede 30 günlük gıda ve giyecek stokları en maksimum seviyede, tabiki bununla beraber mevsimin yarattığı büyük bir soğukla ayrıca mücadele verilmekte. Bölge halkının mevcut evlerinin yıkılmış , yada ağır hasarlı olmasından sebep evlere girmesi mümkün değil. Depremzede kardeşlerimize hızlı bir şekilde Soba , Seyyar tuvalet , hijyen malzemeleri ve mutlaka kurulması gereken duş alabilecekleri kabinler yada konteynırlar lazım.

Önümüzdeki günlerde bölgeye gıda ve giyecek yardımı yerine Soba , Seyyar Tuvalet , Islak mendil ve duş kabinlerini yerleşik düzene nasıl temin edilir ona bakmak lazım.

Gelelim bölgedeki diğer gelişmelere. Bölgenin son durumu nedir nereler hasarlı ve ne olacak. depremin vurduğu bölgelerin şehir merkezlerinde mahalleler arasında farkılıklar var. bazı mahalleler hasar almazken bazıları tamamı ile deyim yerinde ise haritadan silinmiş durumda. mevcut enkazların toplanması en hızlı şekilde yapılması gerekmekte.

Arama kurtarma hizmetleri  son 48 saatini yaşıyor düzenli bir şekilde enkazlar kaldırılarak bölgede yakınlarını bekleyen kişilere naaşları çıkarılmalı defnedilmeli.

Mevcut hükümet şeffaf ve devlet hissi ve babalığı ile yaraları sarmalı ve hareket ederken sağduyulu davranmalı  , ekonomik çizelgelere dayanan açıklamalardan kaçınmalı vefat eden kişilerin yarasının parasal konular ile kapanmayacağını artık anlamalı ona göre hareket etmeli.

Son Olarak da deprem bir hafta sonra belki bu kadar gündem olmayacak fakat oradaki acı ve gerçek uzun süreceğini hepimizin idrak etmesi başta istanbul olmak üzere tüm büyükşehirdeki binaların kendilerini bir kez daha kontrol etmeleri şart.

Bu gün den sonra deprem bir çok vatandaşımızı bizden kopardı fakat büyük türk milletinin beraberliği ve kardeşliğini zirveye çıkardı. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde yaşayan tüm vatandaşlarımız allah bir daha böyle afet tablolarını bize yaşatmasın.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.