BAKAN ŞİMŞEK’TEN KÖRFEZ SERMAYESİ ROTASI

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Körfez Sermayesi arayışında bu kez durakları Fas oldu.
Bakan Şimşek’in Fas’ta bulunduğu sıralarda IMF Dünya Bankası toplantılarıyla ilgili yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıl bitmeden ihraç gerçekleşecek ifadesini kullandı.
Körfez ülkelerinden gelmesi beklenen kaynaklar ilgili sorulan soruya ise müzakerelerin son aşamasında olduklarını belirtti.
Bakan Şimşek’in planlana yeni körfez ziyareti rotasında Abu Dabi, Doha ve Riyad yer alırken bu esnada Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 50 Milyon Dolarlık varılan anlaşmanın ilk somut adımları atılacak. Bu anlaşmanın görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da katılmıştı.
Bir diğer tarafta ise Batı yatırımcılarını da Türkiye’ye dahil etmek adına Ağustos ayında Bakan Şimşek ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan İstanbul’da JP Morgan tarafından düzenlenen yatırımcı toplantısına da katılmakla kalmayıp Eylül ayında ABD’de yat yatırımcıları ile de bir araya geldi.
Bakan Şimşek son olarak Londra’da katılmış olduğu sosyal medya platformunda uluslararası rezerv birikimine dair paylaştığı bilgiler ve piyasa koşullarının elverdiği ölçüler dikkate alınarak uluslararası rezerv birikimine devam edeceklerin vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir