Altınbaş Üniversitesi öğrencileri 13. Mücevher Tasarım Yarışması’ndan ödülle döndü

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından 13’üncüsü düzenlenen Mücevher Tasarımı Yarışması’nda Altınbaş Üniversitesi Takı Tasarım Bölümü’nden Esra Erciyes ve Sedra Mamou, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin sahibi oldu.

İSTANBUL (AA) – Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından 13’üncüsü düzenlenen Mücevher Tasarımı Yarışması’nda Altınbaş Üniversitesi Takı Tasarım Bölümü’nden Esra Erciyes ve Sedra Mamou, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin sahibi oldu.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Altınbaş Üniversitesi Takı Tasarım Bölümü 4. sınıf öğrencisi Esra Erciyes, 75 bin TL değerindeki ikincilik ödülünü ‘Sonsuzluğun Sırrı’ ismini verdiği kolye tasarımı ile alırken, 3. sınıf öğrencisi Sedra Mamou de 50 bin TL değerindeki üçüncülük ödülünü ‘Digi Wallet’ ismini verdiği tasarım ile kazandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Erciyes, hareketli mekanizması ile dikkati çeken kolyenin günümüz teknolojisinde olmasa da gelecekte sonsuz enerjiyle hareket ederek ışık saçacağını belirtti.

Yarışmaya, tasarımın sonsuzluğunu anlatabilmek için katıldığını aktaran Erciyes, ‘Bildiğimiz konfor alanından çıkarak, gerçekleşebilecek hayaller kurmak yerine, kurduğumuz hayalleri gerçekleştirebileceğimizi anlamak ve anlatmak istedim. Tasarımımın alt tarafında pırlanta yerine led ışık kullanmamın sebebi gelecekte doğal pırlanta bulmamızın imkansızlaşacağı gerçeği maalesef. Laboratuvar elmaslarının kullanımı mümkün ama güneş ışığıyla sonsuz ışık veren mücevherlerin kullanımı mümkün olmayabilir.’ ifadelerini kullandı.

Sedra Mamou da teknolojinin her geçen gün gelişerek, insanların hayatlarını kolaylaştırdığını belirtti.

Mamou, ‘Yakın gelecekte kimlik, banka bilgileri, sağlık gibi tüm kişisel bilgiler dijitalleşecektir. Tasarımımda, teknolojiye saygı duruşu niteliğinde tamamlayıcı bir unsur olarak devre yapısı kullandım. Yüzüğe yerleştirilen ve takıp çıkarılabilen çip sayesinde, banka kart çipi olarak kullanılabilecek.’ değerlendirmesinde bulundu.

Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurcan Perdahçı da sektöre yön verecek genç yeteneklerin bu şekilde ödüllendirilmesinin oldukça umut verici olduğunu ifade etti.

Perdahçı, öğrencilerinin sektör dinamiklerini daha mezun olmadan öğrenmelerinin kariyerleri açısından değerli olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir