AKARYAKIT’TA YENİ DÖNEM HAZIRLIKLARI

Akaryakıt sektöründe 3 milyon 500 bin aracı etkiyecek olan Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS) için hazırlıklar tam gaz devam ediyor.
Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı televizyon programında ülke genelinde başka bir aracın plakasına düzenlenen fişlerle alınan akaryakıtın önüne geçmesi planlanan UTTS’den bahsetti.
Bu açıklamanın üzerine Hürriyet’ten Taylan Özgür Dil’in sorularını taşıt tanıma teknolojisi şirketlerinden Turpak Genel Müdür Yardımcısı Alper Önkol cevapladı;” mevcut koşullarda taşıt tanıma teknolojisinin her bir petrol dağıtım şirketinin kendi özel uygulaması üzerinden çalıştığını, plaka bilgisinin ise manuel olarak işlenmesinin sonucunda bireysel sürücülerin ödeme kayıt fişi almamalarından kaynaklanan kullanılmamış fişlere farklı araçların plakalarına girilerek aracın bağlı olduğu şirkete yakıt masrafı yazılmasına yol açıyordu. Bu durumda şirketler, açığa çıkan fakat kullanılmayan fişleri usulsüz şekilde gider gösterebiliyordu. UTTS sistemi ile birlikte her bir ticari araçta tek bir mali çip (UTB) kullanılabilecek. Sadece bu çip üzerinden bütün petrol dağıtım şirketlerinin istasyonlarından yakıt ikmali yapılabileceğini, mali değerde fiş alınabileceği sonucuna varıyoruz.
UTTS’nin 1 Ocak 2025’ten itibaren zorunlu olmasıyla birlikte söz konusu 3 milyon 500 bine yakın araca UTB isimli yerli çipin takılması, 12 bin 500 adet civarındaki istasyona ise bu çipleri tanıyacak sistemin kurulması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir